Yasha Young: a street art több, mint művészet

Yasha Young nevével a május 30. és szeptember 22. között Pécsett megvalósuló Street Up utcai művészeti fesztivál lineupján már találkozhatott a közönség. Yasha, mint az Urban Nation Museum for Urban Contemporary Art alapítója és kurátora és a Yasha Young Projects életre hívója, a street art mozgalom egyik meghatározó alakja, aki új áramlatokat hoz az utcai művészetek vérkeringésébe.

A művészet mint a változás eszköze

Yasha Young felfogása szerint a street art nem csupán egy sajátos, utcán kibontakozó művészeti ág, hanem a társadalmi párbeszéd és a változás egyik legfontosabb eszköze. Egy interjúban kifejtette, hogy számára a legalitás kérdése másodlagos, az üzenet és a közösségre gyakorolt hatás az, ami igazán számít. Az általa létrehozott múzeum is ebben a szellemben működik: nem csupán kiállítóhelyként funkcionál, de egyfajta fórum is, ahol alkotók és érdeklődők egyaránt megvitathatják a legfontosabb társadalmi, kulturális kérdéseket.

Újító szellem és társadalmi felelősségvállalás

Noha a street art hagyományosan egy szubkulturális keretek között kibontakozó művészeti ág volt, ami csak kevesekhez jutott el, Yasha Young nagy figyelmet fordít arra, hogy a mindenki részesévé váljon az alkotói folyamatnak. Az általa támogatott projektek gyakran foglalkoznak társadalmi problémákkal, például a hajléktalansággal, és igyekeznek a művészet erejével közösségeket építeni és felhívni a figyelmet fontos ügyekre.

A jövő kihívásai

A jövőre tekintve Yasha Young folyamatosan új utakat keres arra, hogy az utcai művészet és a többségi társadalom közötti határokat elmosva még inkább elősegítse a változást. Szerinte a művészet képes formálni a jövőt és ösztönző platformokat teremthet arra, hogy az emberek elkezdjék hallatni a hangjukat és cselekedjenek. Yasha Young munkássága és az általa képviselt értékek példaként szolgálhatnak arra, hogy hogyan lehet a sokak számára még mindig ismeretlen, misztikus szubkultúrát új szintre emelni. Yasha mellett Millo és Erell street art művészek is nagy hatással vannak a szcéna formálódására – éppen ezért tartottuk fontosnak, hogy e két alkotónak a MaxCity legyen a kulturális nagykövete. Találkozzunk Pécsett!

 

Vissza a blogba